Ręka: anatomia i problemy medyczne
Ręka ma bardzo złożoną anatomię. Istnieje doskonała równowaga między układem ścięgien zginaczy, głównie mięśni przedramienia, które zginają palce w celu uchwycenia, układem ścięgien mięśni prostowników po stronie mięśnia prostownika przedramienia oraz wewnętrznymi mięśniami dłoni i bliższej części przedramienia. ręka.
Wszystkie ścięgna, które pochodzą z mięśni przedramienia, przechodzą przez tunele. Po stronie prostowników nadgarstka troczek prostowników jest grubą osłoną tkanki włóknistej, która chroni ścięgna przed cięciwą i umożliwia ścięgnom skuteczne działanie podczas prostowania ręki. Mięśnie przedramienia generujące ścięgna zginaczy przechodzą przez kanał nadgarstka, a następnie w dłoni przechodzą przez wiele tuneli, które najlepiej można opisać jako znajdujące się w każdym miejscu dłoni, gdzie występuje fałd skórny, w środkowej części dłoni i na podstawy każdego stawu paliczkowego.
Każdy palec, w tym kciuk, ma nerwy, tętnice i żyły po obu stronach palca. To wspiera krążenie i czucie w tych palcach. Wiedza o tym, gdzie znajduje się nerwowo-naczyniowy, pozwoliłaby lekarzowi w momencie skaleczenia lub urazu poznać ryzyko dla nerwu lub krążenia, które spowodował konkretny uraz.
Palec zwykle może się obejść z jedną tętnicą i jedną żyłą, ponieważ krążenie z przeciwnej strony palca zwykle będzie wystarczające i krzyżuje się i zaspokaja potrzebę. Ale jeśli nerw jest uszkodzony, należy spodziewać się utraty czucia dystalnie do tego uszkodzenia. Najważniejszym czuciem palców, które należy zachować lub próbować przywrócić poprzez naprawę chirurgiczną, byłyby obie strony kciuka, promieniowa strona palca wskazującego i palca długiego, która jest niezbędna do skutecznego szczypania czuciowego, oraz łokciowa strona pierścienia i mały palec, które zwykle stykają się z powierzchnią. Nie chodzi o to, że inne obszary doznań nie są przydatne, po prostu nie są tak ważne.
Rana szarpana / amputacja
Uszkodzenia ścięgien zginaczy mogą być poważnymi urazami i mogą wymagać specjalnych umiejętności chirurga, a następnie specjalnej fizjoterapii ręki, zwykle również ze specjalistą terapii ręki. Rany i naprawy ścięgien prostowników są bardziej „wybaczające” i są powszechnie naprawiane, nawet na izbie przyjęć, po czym następuje odpowiednie unieruchomienie, a następnie odpowiednia terapia.
Amputacja opuszków palców lub paliczków poza środkiem środkowego palca rzadko jest „reimplantowana”. Zwykle są one leczone pierwotnym zamknięciem rany lub leczone „wyczekująco” z kontynuacją pielęgnacji rany w miejscu amputacji (które pozostaje początkowo otwarte), ale wymagają ciągłego leczenia rany przez 4-6 tygodni. Jest to technika, która ma tę zaletę, że pozwala zachować maksymalną możliwą długość palca, który został częściowo amputowany. Ta technika jest czasochłonna i wymaga bardzo chętnego do współpracy pacjenta, ale zwykle przynosi korzyści.
Ponowna implantacja oznacza ponowne przymocowanie amputowanej części, palca lub innej części kończyny do pozostałej części tej kończyny lub ręki. Jest to zwykle wykonywane przez bardzo wyspecjalizowany zespół chirurgów w ośrodku referencyjnym. Wszystko musi być idealne. Operacja trwa wiele godzin, a rekonwalescencja wiele miesięcy. Rezultaty rzadko są idealne i prawie zawsze są kompromisem po znacznej traumie i inwestycji ogromnej ilości czasu, kosztów i wysiłku. Wysiłek ten jest zwykle brany pod uwagę przede wszystkim dla dominującej ręki, kciuka, palca wskazującego, szczególnie u młodszego pacjenta po urazie, gdzie funkcja aktywności i funkcja pracy sprawiają, że wysiłek i zaangażowanie są rozsądne. Rekonstrukcję należy uznać za procedurę wyjątkową, a nie powszechną, a wybór rekonstrukcji miejsca amputacji, w przeciwieństwie do reimplantacji, jest na ogół najkorzystniejszy u osoby pracującej, a wczesny powrót do funkcji jest wysoce pożądany.
Złamania ręki
Złamania ręki zwykle wymagają próby uzyskania zbliżenia anatomicznego lub anatomicznego wyrównania. Rodzaj redukcji może być zamknięty lub niechirurgiczny, po prostu manipulując złamaniem na zewnątrz. Można go otworzyć chirurgicznie. Może istnieć wiele rodzajów urządzeń mocujących stosowanych wewnętrznie chirurgicznie, śrub i płytek; na zewnątrz mogą być aplikowane przez skórę szpilki i gipsy oraz stabilizatory zewnętrzne. Nadal ważne jest, aby ręka, nadgarstek i przedramię odzyskały funkcjonalność i możliwość używania tak szybko, jak to możliwe, ale w sposób bezpieczny.
Złamania należy jednak oceniać w 3 płaszczyznach: przedniej, bocznej, a także rotacyjnej. Jeśli złamanie goi się z rotacyjną deformacją kości śródręcza lub palca, będzie zachodzić na sąsiednie palce. Jest to problem, który zwykle zmusza do bardziej agresywnego, a nawet chirurgicznego podejścia w leczeniu złamania ręki.
Zobacz więcej na https://virgobooks.pl/ksiazki/62-ta%C5%9Bmy-anatomiczne.html
Dodaj komentarz